فارن پالسی »: اقتصاد جهانی پس از همه گیری چگونه خواهد بود؟

فارن پالسی »: اقتصاد جهانی پس از همه گیری چگونه خواهد بود؟ 9 اقتصاددان پاسخ می دهند
پس از گذشت چندین هفته بسته شدن ، از دست رفتن غم انگیز جان بسیاری از افراد و بسته شدن بخش اعظم اقتصاد جهانی ، بهترین توصیفی که فارن پالسی برای این لحظه تاریخی مناسب میداند: عدم قطعیت بنیادی موضوع است.
آیا دوباره مشاغل باز خواهند شد و مشاغل به حالت عادی باز خواهند گشت؟ آیا ما مثل همیشه قصد سفر دوباره داریم؟ آیا جریان پول از بانک های مرکزی و دولت ها برای جلوگیری از رکود عمیق و پایدار یا بدتر از آن کافی خواهد بود؟
جوزف استیگلیتز: ما باید بین جهانی سازی و اعتماد به نفس تعادل بهتری برقرار کنیم
جواب اول توسط استاد اقتصاد دانشگاه کلمبیا ، جوزف استیگلیتز ارائه شده است و سخنان خود را با اشاره به سرزنشی  که اقتصاددانان برای پاسخ به دعوت از دولت ها برای اتخاذ سیاست هایی برای تأمین مواد غذایی و انرژی ، آغاز کردند ، ارائه داد
استدلالی که این محققان به آن اعتماد داشتند عبارت بود از: اینکه در دنیای جهانی شده که به مرزها اهمیتی نمی دهد ، اگر کشور ما با مشکل روبرو شود ، می توانیم همیشه به کشورهای دیگر متوسل شویم (برای تأمین نیازهای غذایی و انرژی خود).
اما کشورها متعهد به تأمین ماسک و تجهیزات پزشکی و مبارزه با آنها برای تأمین تجهیزات مورد نیاز ، ناگهان مرزها اهمیت پیدا کردند. به همین ترتیب ، بحران ویروس کرونا  یک یادآوری قدرتمند بود که یعنی هنوز مؤلفه اصلی سیاسی و اقتصادی باقی مانده است: دولت-ملت.
استیگلیتز ، برنده جایزه نوبل یادبود سال 2001 در اقتصاد ، درباره چگونگی ما این وضعیت را توضیح می دهد و می گوید: برای ساختن زنجیره های به ظاهر مؤثر تأمین ، ما در سراسر جهان به دنبال ارزان ترین محصول برای هر قسمت از این سری هستیم. اما ما کوته بین بودیم ، وقتی سیستمی ساختیم که به وضوح فاقد انعطاف پذیری باشد ، تنوع کافی نداشت و در برابر نواقص آسیب پذیر بود.
درست است که تولید و توزیع به موقع ، با وجود سهام کم یا حتی موجود ، ممکن است برای رفع مشکلات کوچک کافی باشد ، اما ما اکنون  با چشم خود دیدیم ، که چگونه این سیستم تحت فشار آشفتگی های غیر منتظره خرد شده است.
-رابرت شیلر: این "فضا" شبیه  فضای جنگ است ، درها را برای تغییر و تحولات باز می کند
در تجزیه و تحلیلی  استاد اقتصاد دانشگاه ییل ، ​​روبرت شیلر می گوید: تغییرات اساسی وجود دارد که هر از گاهی اتفاق می افتد ، اغلب در مواقع جنگ. اگرچه دشمنی که اکنون با آن روبرو هستیم  نیروی خارجی نیست بلکه یک ویروس است ، اما بیماری همه گیر Covid-19  دمایی  شبیه زمان جنگ را ایجاد کرده است که ناگهان چنین تغییراتی اساسی به نظر می رسد.
این جو که در آن روایات رنج و قهرمانی جمع می شود ، با شیوع بیماری گسترش می یابد. در زمان جنگ ، مردم نه تنها در داخل کشور بلکه در سرتاسر کشورها گرد هم می آیند ، زیرا با یک دشمن مشترک مانند ویروس روبرو می شوند.
بیماری همه گیر ویروس کرونا - اولین بحران از دهه 1930 است که به اقتصادهای توسعه یافته و در حال توسعه به طور یکسان آسیب زده است.
افرادی که در کشورهای توسعه یافته زندگی می کنند می توانند نسبت به کسانی که در کشورهای فقیر رنج می برند احساس همدردی بیشتری کنند زیرا تجربه مشابهی دارند. این بیماری همه گیر نیز ما را در برخوردهای بی شماری با برنامه زوم نموده و جمع می کند. بنابراین جهان ناگهان کوچکتر و صمیمی تر به نظر می رسد.
شیلر ، برنده جایزه یادبود نوبل سال 2013 در اقتصاد ، اضافه می کند دلیلی برای امیدواری وجود دارد که همه گیری در یافتن راهها و مؤسسات جدید برای مقابله با رنج ، از جمله انجام اقدامات مؤثرتر برای جلوگیری از نزول بیشتر نابرابری را باز کند.
شاید بودجه اضطراری که بسیاری از دولتها به افراد پرداخت کرده اند گامی در راه تأمین درآمد عمومی اساسی برای شهروندان باشد. در ایالات متحده ، این وضعیت آب و هوایی می تواند باعث تقویت جدیدتری برای بیمه درمانی بهتر و جامع تر شود. از آنجا که همه ما در این جنگ با دشمن مشترک روبرو هستیم ، اکنون ممکن است انگیزه ای برای ایجاد مؤسسات بین المللی جدید پیدا کنیم که امکان تقسیم خطر بهتر بین کشورها را فراهم می کند. وقتی ابرهای جنگ از بین می روند ، این نهادهای جدید باقی خواهند ماند.
- گوپینات: خطر واقعی این است که سیاستمداران از ترس های ما سوءاستفاده کنند
تنها در عرض چند هفته ، یک سری اتفاقات رخ داده است: از دست دادن غم انگیز زندگی ، فلج در زنجیره های تأمین جهانی ، اختلال در حمل و نقل تجهیزات پزشکی در میان متحدین و عمیق ترین رکود اقتصادی جهانی از دهه 1930. این وقایع نقاط ضعف مرزهای باز را آشکار ساخت.
اگر حمایت از اقتصاد یکپارچه جهانی قبل از ظهور کووید 19 کاهش یافته باشد ، همه گیری ممکن است ارزیابی مجدد هزینه ها و مزایای جهانی شدن را تسریع کند ، همانطور که اقتصاددان ارشد صندوق بین المللی پول ، جتا گوپینات انتظار می رود.
برنامه نجات
از آنجا که شرکت هایی که بخشی از زنجیره های تأمین جهانی هستند ، خود را در معرض خطرات ذاتی در همبستگی خود قرار داده اند و ضررهای قابل توجهی به دلیل ایجاد اختلال در آنها وارد شده است ، این شرکت ها به احتمال زیاد در آینده توجه بیشتری را نسبت به خطرات تهدید (حوادث از جمله مورد مشابه) دارند. دو انتهای منحنی توزیع طبیعی) که زنجیره های تأمین رنگ محلی قوی تر را تأمین می کنند ، اما بخش عمده ای از رنگ جهانی آنها را از بین می برد.
در بازارهای نوظهور که آغوش جهانی شدن آن مستلزم باز بودن پایدار در جریان سرمایه است ، این اقتصاددان  خاطرنشان  می کند: كه ما خطر دوباره اعمال محدودیتهای سرمایه را در معرض خطر داریم ، در حالی كه این كشورها در تلاشند تا از خود در برابر خطرات فلج ناگهانی و بی ثبات اقتصادی محافظت كنند.
حتی وقتی تدابیر مهار به تدریج در سراسر جهان پدیدار می شود ، افراد ممکن است خطرات فردی خود را ارزیابی کنند و تصمیم بگیرند مسافرت را به طور نامحدود محدود کنند ، که این نشان دهنده روند کند شدن ؛ نیم قرن رشد تحرک بین المللی است.
با این حال ، خطر واقعی این است که این تغییر ارگانیک و خودمحور که مردم و شرکتها از جهانی شدن در آن استفاده می کنند ، توسط برخی سیاست گذاران که از نگرانی در مورد مرزهای باز استفاده می کنند ، مضاعف خواهد شد. آنها می توانند محدودیت های حمایت گرایانه از تجارت را تحت پوشش خودکفایی تحمل کنند و حرکت مردم را به  خاطربهداشت عمومی محدود کنند.
گوپینات با بیان اینکه تحلیل خود را نتیجه می گیرد ، نتیجه می گیرد: اکنون اجتناب از این نتیجه و حفظ روحیه وحدت بین المللی است که بیش از 50 سال؛ جمعی از ما ازآن حمایت کرده است ، در اختیار رهبران جهان است.
-کارمن راینهارت: میخ دیگری بر تابوت جهانی شدن
: واقعیتی که بیش از 40٪ از کل کشورها در آن زمان به صورت پیش فرض وارد شده اند ، بسیاری از آنها را تا دهه 50 یا بعد از آن از بازارهای جهانی سرمایه جدا کرد.
با پایان یافتن جنگ جهانی دوم ، سیستم جدید برتون وودز سرکوب مالی داخلی را با محدودیت های گسترده در جریان سرمایه همراه کرد ، با شباهت اندکی به دوره قبلی تجارت و دارایی جهانی بازگشته است.
از زمان بحران مالی 2008-2009 ، چرخه جهانی سازی مدرن با ضربات مختلفی روبروشد: بحران بدهی اروپا ، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (Brexit) ، جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین و همچنین ظهور پوپولیسم در بسیاری از کشورها ، روندی که باعث تعادل شده است. بیشتر به سمت میهن پرستی گرایش پیدا کرد که از داخل، درون محور باشند.
کارمن راینهارت تجزیه و تحلیل خود نتیجه  گرفته ومی گوید : معماری مالی که پس از ویروس کرونا  پدیدار می شود ، ممکن است همه ما را به سمت پیش از جهانی شدن برتون وودز برگرداند ، اما صدمه به تجارت و مالی بین المللی ممکن است گسترده و ماندگار باشد.
-آدام پوزن: مشکلات اقتصادی قبلاً موجود توسط این همه گیری بدتر شده است
"رئیس انستیتوی اقتصاد بین المللی پترسون "، آدام پوزن ، انتظار دارد که این بیماری همه گیر قبل از ظهور کورون ویروس ، چهار مشکل موجود در اقتصاد جهانی را تشدید کند. درست است که از طریق یک مداخله عمده جراحی می توان این مشکلات را برداشت، اما در صورت عدم وجود چنین مداخلاتی ، به بحران های مزمن و ویرانگر تبدیل می شوند.
مشکل اول: رکود مزمن ، ناشی از ترکیبی از رشد بهره‌وری پایین ، عدم بازگشت بازده به سرمایه گذاری خصوصی و شبه کاهش قیمت. این امر عمیق تر خواهد شد زیرا مردم پس از پایان همه گیری ، تمایلی به ریسک و صرفه جویی در مصرف بیشتر نخواهند داشت ، که این امر تقاضا و نوآوری را تضعیف خواهد کرد.
مشکل دوم: شکاف بین کشورهای ثروتمند (به همراه چند بازار نوظهور) و سایر نقاط جهان با توجه به مقاومت در برابر بحران گسترش می یابد.
مشکل سوم: جهان برای تأمین اعتبار و تجارت تا حد زیادی به دلار آمریکا وابسته خواهد بود ؛ بخشی از این امر به دلیل دستیابی به امنیت و خطرات آشکار درگیر در اقتصادهای در حال توسعه است. حتی وقتی ایالات متحده برای سرمایه گذاری جذابیت کمتری پیدا کند ، برای بیشتر سایر نقاط جهان جذاب تر می شود. این منجر به تجدید نارضایتی خواهد شد.
آخرین مشکل: ناسیونالیسم اقتصادی به طور فزاینده ای دولت ها را به سمت منزوی کردن اقتصادهای خود از سایر نقاط جهان سوق خواهد داد. این امر به هیچ وجه منجر به خودكفایی كامل یا حتی تقریبا كامل نخواهد شد ، اما دو مسئله اول فوق الذكر را تشدید كرده و نارضایتی حاصل از مسئله سوم را افزایش می دهد.

- اسوارپراساد: جهان  برای نجات خود بیش از هر زمان دیگری به دنبال بانکداران محافظه کارمرکزی است
استاد سیاست تجارت دانشگاه کرنل ، اسوار پرز ، تأکید می کند که " سلاخی اقتصادی و مالی ناشی از بیماری همه گیر می تواند زخم های عمیقی بر بدنه اقتصاد جهانی بگذارد." وی معتقد است ، هنگامی که اقدامات غیر متعارف انجام گرفت ، بانک های مرکزی به سطح مقابله با این چالش برخاستند.
 این همکار ارشد موسسه بروکینگز ، معتقد است که صندوق ذخیره فدرال ایالات متحده آمریکا با خرید دارایی و تأمین نقدینگی دلار به سایر بانکهای مرکزی ، بازارهای مالی را تقویت می کند. بانک مرکزی اروپا قول حمایت "نامحدود" از یورو را داد و از خرید گسترده اوراق دولت ، شرکت ها و دارایی های دیگر خبر داد. بانک مرکزی انگلیس مستقیماً هزینه های دولت را تأمین می کرد. حتی برخی از بانکهای مرکزی در بازارهای نوظهور ، مانند بانک ذخیره هند (بانک مرکزی) ، در نظر دارند که اقدامات استثنایی برای مقابله با همه ریسکها ، در هر شرایطی که ممکن است باشد ، انجام دهند.
از طرف دیگر ، اقدامات محرک مالی انجام شده توسط دولت ها ثابت کرده است که از نظر سیاسی بسیار پیچیده ، دست و پا گیر  هدف قرار گرفته  در زمان نیاز بزرگترین  دشواری است.
اومی افزاید: بانکداران مرکزی ، که قبلاً به عنوان محتاط و محافظه کار شناخته می شدند ، نشان داده اند که می توانند در مواقع دشوار ، با گامی لطیف ، جسورانه و خلاقانه رفتار کنند. حتی وقتی رهبران سیاسی مایل به هماهنگی  با سیاست های  برون مرزی نیستند ، بانکداران مرکزی می توانند برای انجام اقدامات هماهنگ گرد هم جمع شوند.
بنابراین ، بانک های مرکزی موقعیت خود را - اکنون و برای مدت طولانی - به عنوان اولین و اصلی ترین خط دفاع در برابر بحران های اقتصادی و مالی تعیین وتثبیت کردند. اما اممکن است که وی از این نقش بزرگ عظیم ، و پاسخ به این  درخواست های سنگین ها و انتظارات غیرواقعی که به آنها تحمیل خواهد شد ، پشیمان شوند
-آدام توز: اقتصاد هرگز به حالت عادی باز نخواهد گشت
استاد تاریخ و مدیر انستیتوی اروپایی در دانشگاه کلمبیا ، آدام توز ، این شوک آور است....
برآوردهای ناشی از مشکلات اقتصادی. بسیاری از کشورها نسبت به گذشته با شوک اقتصادی عمیق تر و وحشیانه روبرو هستند. در بخش هایی مانند خرده فروشی ، که در حال حاضر تحت فشار شدید رقابت آنلاین قرار دارند ، بسته شدن موقت ممکن است نهایی باشد. بسیاری از فروشگاه ها بازگشایی نمی شوند و کارگران برای همیشه شغل خود را از دست می دهند. میلیون ها کارگر ، صاحبان مشاغل کوچک و خانواده های آنها با فاجعه روبرو هستند. هر چه تعطیلی طولانی تر باشد ، زخم های اقتصادی عمیق تر و روند بهبودی کندتر است.
این استاد تاریخ اذعان می کند: "آنچه فکر می کردیم درباره اقتصاد و می دانیم بسیار نامتعادل بود." افزود: از زمان شوک بحران مالی 2008 ، صحبت های زیادی درباره لزوم مقابله با عدم قطعیت های رادیکال مطرح شده است. و اکنون ما با چشمان خود می بینیم که یک عدم قطعیت واقعاً بنیادی چگونه است.
ما شاهد بزرگترین تلاش مالی مشترک از زمان جنگ جهانی دوم هستیم ، اما اکنون مشخص است كه دور اول ممكن است كافی نباشد. تلاش های بی سابقه بانک های مرکزی برای هیچ کس مخفی نیست. تاریخ برای مقابله با تعهدات انباشته ، برخی از گزینه های اساسی ، از جمله انفجار تورم یا پیش فرض کلی و منظم (که اگر به تأثیر بدهی دولت توسط بانک های مرکزی باشد ، شدید نیست).
اگر شرکت ها و خانوارها با جلوگیری از ریسک و فرار از ایمنی ، واکنش نشان دهند ، این باعث رکود اقتصادی می شود. اگر عموم مردم برای مقابله با بدهی های انباشته ریاضت اقتصادی را انتخاب کنند ، این فقط مسائل را بدتر می کند. در عوض ، دلیل بر این است که ما خواهان یک دولت فعال تر و یک دید عمیق تر برای بیرون راندن لوکوموتیو از بحران هستیم. البته سؤال این است كه این رویكرد چه شکلی را اتخاذ خواهد كرد و چه نیروهای سیاسی آن را كنترل خواهند كرد.
-لورا داندریا تایسون: بسیاری از مشاغل مفقود شده هرگز برنمیگردند
لورا داندریا تایسون ، استاد دانشکده بازرگانی دانشگاه کالیفرنیا-برکلی در لورا داندریا تایسون ، انتظار دارد که این بیماری همه گیر و بهبودی متعاقب آن باعث تسریع در روند دیجیتالی شدن و اتوماسیون شود که در بازار کار شاهد آن هستیم ؛ روندهایی که باعث افزایش کارهایی با مهارت های متوسط ​​می شوند ، ضمن افزایش شغل های ماهر نرخ های بالا ، طی دو دهه گذشته ، در رکود دستمزدهای متوسط ​​و افزایش نابرابری درآمد نقش داشته است.
و تغییر در تقاضا ، که بسیاری از آنها در اثر آشفتگی اقتصادی ناشی از بیماری همه گیر تسریع می شود ، ترکیب آتی تولید ناخالص داخلی را تغییر می دهد. زیرا سهم خدمات در اقتصاد به طور پیوسته افزایش می یابد. اما سهم خدمات شخصی در تجارت خرده فروشی ، میهمان نوازی ، مسافرت ، آموزش ، مراقبت های بهداشتی و دولتی کاهش می یابد ، در حالی که دیجیتالی شدن منجر به تغییراتی در نحوه سازماندهی و ارائه این خدمات خواهد شد.
لورا ، رئیس سابق مشاوران اقتصادی کلینتون می گوید: "بسیاری از مشاغل با دستمزد پایین که نیاز به مهارت متوسطی دارند و خود کارگر به صورت سر به خصوص انجام می دهد ، به خصوص کارهایی که توسط شرکت های کوچک ارائه می شود ، با بهبودی نهایی برنخواهند گشت."با این وجود تقاضا برای کارگران ارائه دهنده خدمات اساسی از جمله: پلیس ، آتش نشانی ، مراقبت های بهداشتی ، لجستیک ، حمل و نقل عمومی و مواد غذایی افزایش می یابد ، ایجاد فرصت های شغلی جدید و افزایش فشار برای افزایش دستمزدها و بهبود مزایا در این بخش های با دستمزد کم مصرف.
این کاهش رشد شغل غیراستاندارد و ناپایدار - افرادی که به طور نیمه وقت کار می کنند ، در خود اشتغالی یا با کارفرمایان متعدد - تسریع می شود و منجر به ظهور سیستم های تلفن همراه از مزایای جدید می شود که با کارگران در هر کجا که زمین یا مهاجرت می کنند حرکت می کند و تعریف مالکیت را گسترش می دهد. کار کن!
برای ارائه مهارت های لازم برای مشاغل جدید ، برنامه های جدید آموزش کم هزینه ، از طریق وسایل دیجیتالی مورد نیاز خواهد بود. و هنگامی که بسیاری از افراد ناگهان خود را متکی به کار از راه دور می دانند ، این به ما یادآوری می کند که گسترش گسترده و گسترده Wi-Fi ، فناوری باند پهن و سایر زیرساخت ها برای فعال کردن شتاب دیجیتالی شدن فعالیت های اقتصادی لازم خواهد بود.
-کیشور محبوبانی: جهانی سازی بیشتر مربوط به چین است
در خاتمه گزارش طولانی منتشر شده توسط فارن پالسی ، همکار برجسته در موسسه تحقیقات ملی دانشگاه ملی سنگاپور ، کیشور محبوبانی ، بیماری همه گیر کرونا باعث تسریع در تغییر است که از قبل آغاز شده است: دور شدن از جهانی سازی محور ایالات متحده به جهانی سازی که  بامحوریت  چین خواهد بود.
چرا این روند ادامه خواهد یافت؟ زیرا مردم آمریکا ایمان به جهانی سازی و تجارت بین المللی را از دست داده اند. موافقت نامه های تجارت آزاد اثر سمی دارند ، چه با  یا بدون ترامپ رئیس جمهور آمریکا.
از طرف دیگر ، چین ایمان خود را از دست نداده است. چرا؟ این به دلایل تاریخی عمیق تری قابل درک است.... بهبود اقتصادی در چند دهه گذشته نتیجه تعامل آنها با جهان است. مردم چین نیز شاهد انفجار شدید اعتماد فرهنگی بودند. آنها بر این باورند که می توانند در هر مکانی رقابت کنند.
در نتیجه ، همانطور که محبوبیانی در کتاب جدید خود با عنوان "آیا چین پیروز شده است؟" ، ایالات متحده خود را با دو گزینه مواجه  میبیند:
(1) اگر هدف اصلی آن: حفظ برتری جهانی باشد ، باید با چین درگیربوده رقابت ژئوپلیتیک ، با نتیجه ی صفر ، سیاسی و اقتصادی ادامه دهد
(2) اگر هدف ایالات متحده است: بهبود رفاه مردم آمریکا - که وضعیت اجتماعی وی رو به وخامت گذاشته است - باید با چین همکاری کند.
محبوبانی تحلیل خود را با بیان این جمله خاتمه می دهد: توصیه ای عاقلانه که به عنوان بهترین گزینه ،دارد همکاری را ترجیح می دهد. با این حال ، با توجه به فضای سیاسی سمی ایالات متحده نسبت به چین ، این توصیه ممکن است مهم نباشد که چقدر عاقلانه است؟

How the Economy Will Look After the Coronavirus Pandemic

The pandemic will change the economic and financial order forever. We asked nine leading global thinkers for their predictions.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *