شبکه بلومبرگ، آمریکا را از مخالفت با اعطای وام صندوق بین المللی پول به ایران برحذر داشت

شبکه بلومبرگ، آمریکا را از مخالفت با اعطای وام صندوق بین المللی پول به ایران برحذر داشت و اعلام کرد راه هایی وجود دارد - از جمله حذف دلار- که از طریق آن می توان جلو بهانه های آمریکا را در خصوص دسترسی ایران به کمک های مالی گرفت.

 

 به گزارش الف بلومبرگ یادآور شد فروش دارایی های ایران درصندوق به یک کشور ثالث نیز از دیگر راهکارها است.

« شیوع ویروس کرونا اقتصاد ایران را با دشواری روبرو کرده است. مانند بسیاری از کشورهای در حال توسعه جهان که شاهد کاهش درآمدهای صادراتی خود بوده اند، ایران نیز با بحران پرداخت ها روبرو شده است، اما این بحران با پویش تحریم های دولت ترامپ موسوم به "فشار حداکثری" تشدید شده است.

"برایان هوک" مسئول میز ایران در وزارت خارجه آمریکا به تازگی ادعا کرده دولت ترامپ دسترسی ایران را به 90 درصد از درآمدهای خارجی اش محدود کرده است. ایران حتی اگر بتواند به این منابع مالی دسترسی داشته باشد، به دست آوردن تجهیزات پزشکی برای آن دشوار خواهد بود. "جان اسمیت" مدیر سابق اداره کنترل دارایی های خارجی در وزارت اقتصاد آمریکا گفته است، تحریم ها "احتمالا سبب شده است بسیاری از شرکت ها تمایلی به صادرات تجهیزات پزشکی به ایران نداشته باشند..."

ایران هم برای مدیریت این مشکل و به منظور تسهیل واردات تجهیزات پزشکی، از صندوق بین المللی پول (IMF) درخواست 5 میلیارد دلار وام اضطراری کرده است. از طریق ساز و کار موسوم به ابزار تامین مالی سریع IMF حتی کشورهای کم درآمد و نیز کشورهای در حال توسعه که به دلیل تاثیر شیوع کرونا با چالش پرداخت مواجه هستند، می توانند 50 میلیارد دلار تامین مالی شوند.

گرچه ایران آخرین بار 60 سال پیش از این صندوق وارم دریافت کرده بود، همچنان روابط خوبی با آن دارد. ایران بند مشورتی شماره 4 صندوق را سال 2018 اجرا و ثابت کرده که مایل است پیشنهادات اصلاحی اقتصاددانان این نهاد را اجرا کند؛ از جمله از طریق کاهش یارانه های سوخت. 

اما آمریکا احتمالا مانع از دسترسی ایران به وام درخواست شده خواهد شد آن هم به بهانه های مرتبط با تروریسم. سهم رای دهی آمریکا در صندوق 16.51 درصد است و این به معنای آن است که آمریکا در هیات مدیره صندوق بین المللی پول حق وتو ندارد اما حتی اگر نتواند مانع از پرداخت وام شود، می تواند با استفاده ازتحریم ها، توزیع کمک های مالی را مختل کند.

اتحادیه اروپا گفته است از درخواست وام ایران حمایت خواهد کرد و در همین حال مقامات زیادی از دولت ترامپ خواسته اند در زمان بحران ناشی از شیوع کرونا، فشارهای اقتصادی اش را بر ایران کاهش دهد. ولی مقامات دولت ترامپ با بی توجهی به این مساله تلاش کرده اند میزان حمایت از درخواست وام ایران را کاهش دهند، آن هم به این بهانه که احتمال دارد این مبلغ را صرف مقابله با کرونا نکند...

IMF می تواند گام هایی بردارد که نگرانی های دولت ترامپ برطرف شود. نخست این صندوق می تواند در پرداخت وام، دلار را نادیده بگیرد... ایران حتی می تواند این وام را به یورو دریافت کند به ویژه با توجه به آن که اتحادیه اروپا، مهم ترین تامین کننده کالاهای پزشکی برای ایران است. 

دومین راه آن که می توان این وام را به حسابی واریز کرد که بانک مرکزی ایران در اروپا دارد. این بدان معنا است که وام مورد نظر در چارچوب نظام مالی اروپا هزینه خواهد شد و لذا تحت نظارت تشکیلاتی هستند که با هماهنگی با همتاهای آمریکایی خود، هرگونه سوء استفاده احتمالی را رصد خواهند کرد. 

دولت ترامپ خود سیستم مشابهی را پیشتر اجرا کرده است. این سیستم بخشی از ساز و کار موسوم به "توافق تجاری انسان دوستانه سوئیس" است؛ یک شبکه مالی که در فوریه راه افتاد و به بانک مرکزی ایران اجازه می دهد به ازای صادارات اقلام بشردوستانه از جانب شرکت های سوئیسی، از اموال موجود در این کشور اروپایی استفاده کند.

مقامات دولت آمریکا می دانند پرداخت وام به ایران را می توان "خطر زدایی" کرد، آنچه آنها دنبال میکنند جلوگیری از یک شکست سیاسی است. برای این منظور صندوق بین المللی پول می تواند در پی شیوه ای کاملا مجزا باشد تا این کمک مالی را فراهم کند: این صندوق می تواند دسترسی ایران را به دارایی های نقد شونده به ارز خارجی تقویت کند؛ آن هم از طریق فروش برخی از دارایی های ایران در این صندوق، به شخص ثالث نظیر یک کشوراروپایی.

در این سناریو، صندوق بین المللی پول بخشی از ذخایر سهام اموال و دارایی های ایران را به خریدار اختصاص می دهد، که سپس می تواند در قالب ارز خارجی نظیر یورو آن را به تهران بپردازد، آن هم به حسابی که ایران نزد بانک مرکزی خود در خارج از کشور دارد. 

نحوه مصرف این مبالغ نیز با نظارت هایی صورت خواهد گرفت که به آن اشاره شد. چنین معامله ای به تایید شورای حکام IMF هم نیاز ندارد...

این کار شدنی است. مساله این است که آیا صندوق بین المللی پول می خواهد آن را انجام دهد یا خیر؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدل لباس | مدل مانتو | مدل لباس زنانه