بسیج سیاسی است، اما سیاست زده نیست!

بسم الله النّور

بسیج، جمع فداکاری از مردم‌ اند، برای مردم؛ تشکیل یک مجموعه‌ای در حرکت عظیم یک ملّت مجاهد. 

حضور در دفاع، حضور در علم، حضور در هنر، حضور در سازندگی، حضور در سیاست، در فرهنگ، در کمک به مستضعفان، در کمک به درماندگان، در تولید، در فناوری، در پیش‌برد مسائل گوناگون کشور، در ورزش، در درخشش‌های بین‌المللی، در هر کار خیر؛ این حرکت بسیج است!

حرکتی مردمی، برای مردم، در دل مردم، از خود مردم، از همۀ قشرها، زنان، مردان، جوانان، پیران، نوجوانان، از اصناف گوناگون؛ یعنی تشکیل یک مجموعۀ حزب‌الله واقعی.


 بسیج سیاسی است، اما سیاست‌زده نیست، سیاسی‌کار نیست، جناحی نیست! بسیج مجاهد است، اما بی‌انضباط نیست، افراطی نیست! بسیج عمیقاً متدیّن و متعبّد است، اما متحجّر نیست، خرافی نیست! بسیج بابصیرت است، اما ازخودراضی نیست! بسیج اهل جذب است - گفته‌ایم جذب حداکثری - اما اهل تسامح در اصول نیست! بسیج غیور است، پاسدار خطوط فاصل است؛ بسیج طرفدار علم است، اما علم‌زده نیست! بسیج متخلّق به اخلاق اسلامی است، اما ریاکار نیست! بسیج در کار آبادکردن دنیاست، اما خود اهل دنیا نیست؛ این شد یک فرهنگ!


 فرهنگ بسیجی یعنی آن مجموعۀ معرفت‌ها و روش‌ها و منش‌هایی که می‌تواند مجموعه‌های عظیمی را در ملّت به‌وجود بیاورد که تضمین‌کنندۀ حرکت مستقیم و پایدار اسلامی آن ملّت باشند. این یک تفکّر است؛ در ذهن هم نیست، در خارج و در عینیّت وجود دارد. حرکت بسیجی، سرنوشت ایران را، بلکه سرنوشت فراتر از ایران را تغییر داد، تعیین کرد.

از روز اول، بسیجیان امام ما در میدان‌های گوناگون انقلاب تا پیروزی انقلاب و تا پس از انقلاب، حرکتی کردند که ماندگار شد، الگو شد، یادگار ملت ایران در عرصۀ تاریخ شد. امروز جوانان نیویورک و کالیفرنیا هم شعارهای مردم مصر و تونس را تکرار می‌کنند، از آنها الهام می‌گیرند؛ انکار هم نمی‌کنند. جوانان مصر و تونس هم از حزب‌الله و حماس و جهاد اسلامی الهام گرفته‌اند و فرا گرفته‌اند و پنهان نکردند. و معلم اول در عصر جدید، بسیجىِ امام بزرگوار ما بود؛ که همه از بسیجىِ امام بزرگوار فراگرفتند و از جانبازان و سربازان و فداکاران این انقلاب یاد گرفتند که چگونه می‌توان اسطوره‌های قدرت مادّی را شکست، چگونه می‌توان به نام خدا بت‌ها را شکست، چگونه می‌توان ایستاد، چگونه می‌توان مقاومت کرد.


* بیانات امام خامنه‌ای در دیدار اقشار نمونه بسیج سراسر کشور

* 6 آذر 1390


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *