عوامل پنجگانه تاثیرگذار در پاسخ ایمنی بدن ما به واکسن های کرونا

                               عوامل  پنجگانه تاثیرگذار در پاسخ ایمنی بدن ما به واکسن های کرونا
آزمایش واکسن آکسفورد ، در میان نگرانی های ایمنی در  هفته  گذشته این ایده را نشان می دهد که سیستم ایمنی بدن انسان به طور متفاوتی به واکسن ها پاسخ می دهد ، ما  تا کنون  نمی دانیم که آیا گزارشات مربوط به عوارض ایمنی در یک یا دو نفر از شرکت کنندگان در آزمایش ، ارتباطی با واکسن Covid-19 دارد یا اینکه آنها واکسن "دارونما "مصرف کرده اند؟
این آزمایش اهمیت مرحله سوم آزمایشات بالینی را در بین هزاران نفر در سراسر قاره های مختلف جهان برجسته می کند ، زیرا نه تنها  - ایمنی بخش بودن یا نبودن واکسن را به ما نشان می دهد ، بلکه به ما می گوید که آیا در سنین مختلف یا در میان افرادی که دارای برخی مشکلات مربوط  به سلامتی هستند این واکسن موفقیت آمیز است یا خیر؟ .
بنابراین؛ برخی از عوامل " مصونیت شناختی" هستند که تعیین می کنند، کدامیک از واکسن های COVID-19  تولید شده در جهان واقعاً  چقدرموثر هستند؟( با توضیحات زیر):

- پاسخ ایمنی بدن هریک از ما کاملاً متفاوت است
یک واکسن موثر باید از ایمنی طولانی مدت در برابر ویروس "SARS-CoV-2" که باعث Covid-19 می شود ، ایجاد کند. این امر با تولید آنتی بادی برای خنثی سازی و تضعیف ویروس و همچنین کمک به سیستم ایمنی بدن را یاد آورمی شودکه به سرعت به  بیماری پاسخ می دهد.
 از طریق تولید واکسن علیه ویروس های دیگر  مشخص شده است  که پاسخ ایمنی انسان به هر واکسنی بسیار متفاوت است ، و این موضوع باعث می شود تا ما باور کنیم که این امر در مورد واکسن Covid-19 نیز اتفاق خواهد افتاد.
- نوع واکسن و نحوه انتقال آن به بدن
بسیاری از واکسن های Covid-19  مورد نظر حاوی قسمت هایی از پروتئین ویروس SARS-CoV-2 برای تحریک ایمنی محافظتی بدن هستند. با این وجود روش های مختلفی برای رساندن این پروتئین ها به بدن وجود دارد و برخی از آنها در تحریک سیستم ایمنی بدن موثرتر از موارد دیگرهستند.
قرار گرفتن در معرض ویروس های کرونا که باعث سرماخوردگی می شوند و سلولهای حافظه ایمنی در برابر آنها توسعه می دهند، ممکن است به معنی پاسخ سریعتر و قوی تر به واکسن Covid-19 باشد.
به عنوان مثال ، واکسن آکسفورد یک نمونه"چنگال" پروتئین را با یک ویروس دیگر ترکیب می کند تا اقدامات "SARS-CoV-2" را شبیه سازی و تقلید کند. در همان زمان ، واکسن تولید شده توسط "دانشگاه کوئینزلند" حاوی یک   پروتئین تیغه دار است که همراه با ترکیب دیگری (کوفاکتور) برای تحریک سیستم ایمنی بدن فعال  می شود.
برخی از افراد برای اطمینان از ایمنی طولانی مدت به دوز تقویت کننده احتیاج دارند. همچنین ممکن است برخی از واکسن هایی که به بدن می رسند مانند اسپری بینی که ممکن است پاسخ ایمنی موثرتری به Covid-19 در دستگاه تنفسی فوقانی از جمله بینی ، دهان و گلو ایجاد کنند را نیز می توان درنظر داشت.
- سوایق بیماری های قبلی
عفونت های قبلی باعث می شود سیستم ایمنی بدن به واکسن؛ واکنش متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال ، ویروس "SARS-CoV-2" متعلق به خانواده بزرگی از ویروس های کرونای  انسانی است که 4 مورد از آنها مسئولیت سرماخوردگی( انفلونزا) را بعهده دارند.
بنابراین ، قرار گرفتن در معرض ویروسهای کرونا که باعث سرماخوردگی می شوند و سلولهای حافظه ایمنی در برابر آنها ایجاد می شود ، ممکن است به معنی پاسخ سریعتر و قوی تر به واکسن Covid-19 باشد.
افراد دیگری هستند که پاسخ ایمنی آنها به واکسن Covid-19 ضعیف است این افراد ممکن است مصونیت فعلی در برابر ویروس کمکی که در واکسن برای تبدیل چنگال(دوراهی)  پروتئین ویروس SARS-CoV-2 استفاده می شود ، داشته باشند.
به عبارت دیگر ، بدن آنها به جای بخشی از ویروس کرونا ، پاسخ ایمنی بیشتری نسبت به قسمت اشتباهی واکسن (ابزاراتصال ودرگیرشدن) دارد.
- عامل ژنتیک
ژن ها نقش زیادی در تنظیم سیستم ایمنی بدن دارند ، محققان قبلاً متوجه تفاوت های جنسیتی در پاسخ ایمنی به واکسن آنفلوانزا شده اند و همچنین تفاوت های جنسیتی را در پاسخ ایمنی به Covid-19 مشاهده کرده اند.
سرماخوردگی ممکن است توسط ویروس کرونا نیز ایجاد شود و سیستم ایمنی بدن شما آماده پاسخ به آن باشد
بنابراین ، انجام آزمایشات بالینی در مقیاس وسیع ممکن است به ما کمک کند تا پاسخ متفاوت زنان و مردان به واکسن Covid-19 را درک کنیم. در مورد افرادی که نقص ایمنی ژنتیکی دارند ، ممکن است بدن آنها در پاسخ به واکسن نتواند ایمنی محافظتی ایجاد کند.
- سن
ترکیب وتوانمندی سیستم ایمنی بدن در طول چرخه ی  سنین  عمر تغییر می کند که برمیزان توان ما در ایجاد پاسخ ایمنی محافظتی تأثیر دارد. سیستم ایمنی بدن کودکان و نوزادان  که  در مرحله رشد قراردارند نیز پاسخ ایمنی آنها ممکن است با بزرگسالان متفاوت باشد.
برخی از انواع واکسن های کرونا و  آنفلوانزا ممکن است برای کودکان مثمرثمرتر باشد اما با افزایش سن و تغییرات در سیستم ایمنی به این مفهوم که ممکن است برای مدت طولانی نتوانیم ایمنی پیشگیرانه موثر داشته باشیم و همچنین توانایی ساخت آنتی بادی در پاسخ به  بیماری دچارکم و کاستی باشیم در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد!
ما  می دانیم که افراد مسن کمتر قادر به ایجاد پاسخ ایمنی محافظتی نسبت به بیماری ها هستند  بنابراین ما برای بررسی اثر بخشی واکسن Covid-19 در کودکان و سالخوردگان به  پایگاه داده ها در آزمایشاتی با مقیاس بزرگ تر نیاز داریم.  تا بدانیم که تعداد افراد مسن چقدر است؟  و همچنین برآوردی از میزان توان پاسخگوئی ایمنی بدن آنها در مقابل واکسن داشته باشیم.
- سبک زندگی
رژیم غذایی ، ورزش ، میزان استرس و استعمال دخانیات بر پاسخ ایمنی به واکسن تأثیر می گذارد ، بنابراین باید با رعایت سبکی از زندگی سالم ، از سیستم ایمنی بدن خود مراقبت کنیم.
همچنین یک فرضیه در حال ظهور وجود دارد که میکروب های روده ممکن است پاسخ ایمنی ما به واکسن را تحت تأثیر قرار دهند ، اما ما برای تأیید احتمال وقوع این امر درمقابل واکسن Covid-19 به تحقیقات بیشتری نیاز داریم./https://theconversation.com/5-ways-our-immune-responses-to-covid-vaccines-are-unique-145248

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *