ویژگی ها و خصوصیات مشترک ذهن نوابغ

                              ویژگی ها و خصوصیات مشترک ذهن نوابغ:
معمولاً سؤالات زیادی در مورد نکات مشترک بین  متفکران بزرگ مطرح می شود ، ویژگی ها و رفتارهای آنها چیست ؟  چه چیزی باعث تفاوت آنها با دیگران می شود؟
1. آنها  اشتیاق به کاردارند ، صرفاً  بخاطر پول کار نمی کنند.
 اولین ویژگی متمایز این افراد این است که انگیزه  آنها در مرتبه ی اول سود مالی نیست ، بلکه  فعالیت شان یک خود انگیزشی است که مربوط به عشق به زمینه ای است که در آن تخصص دارند. کار کردن در زمینه کاری آنها باعث می شود احساس خوشبختی کنند و از تلاش های انجام شده شکایت نمی کنند. در همین رابطه " دان پینک " نویسنده ی کتاب "حقیقت غافلگیرکننده در   آنچه باعث انگیزه ما می شود" ، می گوید: "پول یکی از انگیزه های بیرونی انسان است ، اما صاحبان  افکاربزرگ ، انگیزه های درونی دارند که به آنها امکان می دهد حتی در سخت ترین شرایط و زمانها به کار خود ادامه دهند."
2. ایثار وفداکاری:
 وقتی شخصی اشتیاق و آرزوهای خود را دنبال می کند و انگیزه های او از درونش می جوشد ، می تواند در مقابل جریانی معکوس قدم برداشته و صبر و فداکاری زیادی نشان دهد. افراد بزرگ همیشه نسبت به آنچه انجام می دهند احساس مثبتی دارند و برای آنچه در آن راه از دست می دهند نگران نیستند.
3. از تنهایی لذت می برند :
این نوع افراد به دلیل انگیزه  بالای درونی خود ، به دنبال چاپلوسی یا تشویق دیگران نیستند بلکه بیشتربه خودباوری  خویش بها می دهند و برای خودشان تصمیم می گیرند که چه کاری انجام می دهند. این باعث می شود آنها به سمت "فردیت سازنده " متمایل شوند و از لحظات تنهایی لذت ببرند.
4- آنها خودشان از كارخود انتقاد می كنند:
 بیشتراین افراد متفکر هستند  که غالباً با نگاهی جدی به کارشان می پردازند. آنها به ندرت از چیزهایی که به دست می آورند احساس رضایت می کنند ، زیرا همیشه در تلاش برای دستاورد بیشتر هستند. این صفت ممکن است مثبت باشد ، اما گاهی درصورت عدم موفقیت،  باعث ناامیدی و استرس و درک منفی از خود می شود.
5.- آنها به دنبال تعالی هستند:
آنها هرگز از عملکرد خود راضی نیستند ، این افراد همیشه در تلاشند تا به اهداف برتر بیشتری برسند. آنها دوست دارند که بر زندگی دیگران تأثیر بگذارند و به دنبال تعالی باشند و به خاطر آنچه انجام می دهند به رسمیت شناخته شوند.
6. ساعت های زیادی را به عرصه  ی تخصصی خود اختصاص  می دهند:
 درهای دانشگاهها همیشه بر روی این افراد بزرگ باز است ، اما این هدف واقعی آنها نیست. در صورت ورود به دانشگاه های معتبر و ریشه دار ، آنها  حتی به عناوین و سمتهای  دریافتی به  خود درآنجا اهمیتی نمی دهند ، بلکه بیشتر به حوزه هایی که در آن  گرایش تفکیکی رشته مورد نظرشان فعال است  ، توجه می کنند. برخی از این افراد خودآموز هستند که بعد از ناکامی در کلاس درس به تنهایی با تکیه برپشتکارخود آموخته اند اما بعداً استعداد هنری یا علمی خود را ثابت کرده اند زیرا انگیزه واقعی آنها اشتیاق و مهارت آموزی است.
7. عشق به دانستن درآنها سیری ناپذیراست:
یکی از مواردی که متفکران را از سایر افراد عادی متمایز می کند ، کنجکاوی است. آنها همیشه به دنبال کشف ، تحقیق و یافتن رابطه پدیده ها، چیزها و افراد اطراف خود هستند. آنها همچنین می دانند که هر آنچه را که مشاهده می کنند می توانند توضیحی برای آن پیدا کنند وهمچنین تا رسیدن به تعبیرواقعی آرام نمیگیرند
8. مشخصه  بارزآنها خلاقیت است:
 رغبت فراوان در دانستن در وجود آنها  باعث می شود تا این افراد ، فردی  خلاق و مبتکر باشند بطوریکه معمولاً  الگوهای آماده و استانداردهای روتین  را رد می کنند. این متفکران همیشه احساس نیاز به عمل متفاوت دارند و قادر به یافتن  بهره نبوغ و ایده های اصلی  خود هستند و برای همه مشکلات راه حل هایی ارائه می دهند.
9. تعهد:
عشق به دانش و نوآوری  با هم مترادف نیستند ، اما بین آنها رابطه وجود دارد ، زیرا آخرین تحقیقات در مورد خلاقیت انسان تأیید می کند که این کیفیت نه تنها در عشق به دانش مربوط می شود بلکه این افراد از روش ویژه ای برای تفکر و کار برخوردارند و در زمینه تخصص خود وسواس دارند. این بدان معناست که ایده های خلاقانه از خلاء بیرون نمی آیند ، بلکه بیشتر اوقات نتیجه تعهد و نظم و انضباط است. این متفکران نابغه با اختصاص زمان بیشتری  به اشتیاق خود ، ایده ها و سؤالات بیشتری را تولید می کنند تا اینکه به راه حل های خلاقانه برسند./https://psicologiaymente.com/personalidad/caracteristicas-grandes-pensadores
#

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *