زندگی پرنشاط و رشدبا عصاره تجارب!

 
                       زندگی پرنشاط  و رشدبا عصاره تجارب!
  دانش نوراست اما تجربه بدیلی ندارد، ذهن ما با درگیرشدن در سه  مورد رشد می کند:  خواندن کتب متفکران و مشاهده تجربیات زندگی  دیگران و استمرارتفکر،...
 تولستوی نویسنده بزرگ روسی در سن 60 سالگی دوچرخه سواری  را آموخت . او بسیار متأسف بود که  چقدر دوچرخه سواری برای او دیر شده بود زیرا این تجربه ی جدید مشکلاتش در زمینه   حرکت سریعتر و حضور  بیشتر بین مردم و سر زدن به روستاهای اطراف  را حل کرده بود . او همچنین  فرصتی را برای تامل بیشتر  درمحیط های تازه تر،  از روی دوچرخه  پیدا کرده بود ..  اما او آرزو می کرد چه می شد؟!که اگر شرایطی مهیا شود  تا بتواند در هنگام دوچرخه سواری  کتابی را بخواند یا بنویسد!  زندگی ما دو  قسمت عمده دارد شکست ها و موفقیت ها که در قالب تجربیات تلخ و شیرین  از آن یاد می کنیم  ضرب المثل ها  بخشی  از جوهر تجربیات  بشری و میانگینی از ایده های  پذیرفته شده  یا رد شده هستند. به عبارت دیگر،  به ما  می گویند قوی تر از آنچه فکر می کنیم، هستیم و ضرورت ها و اهداف زندگی ما کدام هستند  و ما  نتیجه ی تجارب خود و دیگران هستیم ! بنابراین برای دانش و آگاهی وتجربه پایانی نیست و همه ی پیروزی ها و شکست ها حسب مورد رجوع ما درس هایی برای آموختن دارند. تجربیات  موضوعاتی  هستند که غالباً  بجهت وجوه شباهت و نقاط اشتراکشان که در موقعیت های مختلف زندگی قابل تکرارند مورد اهتمام قرار می گیرند. افسانه ی نقل شده است:  در ازمنه ی باستان در کوه های مشرق زمین ، مردمان آن روزگاران زمانی که یک هیولای عجیب و غریب را دیدند که از کوهی به کوهی  دیگر می پرد  و  صدها دست و پا داشت. آنها آن را نمی شناختند، اما به این دلیل که به نظر می رسید "سری" دربدن  ندارد!  آن را کشتند: از بسیاری دست ها  و پاها ی آن و "بدون سر " بودنش درشگفت بودند در واقع مثل خودشان بود. ولی به این نکته توجه نداشتند که شاید مثلاً  آخرین بازمانده یک دایناسور باشد وشاید هیولایی که بتوان از آن موجودی اهلی ساخت و در مسافرت های سریع السیر از آن کمک گرفت!
تجربیات !  ماجرا هایی است که در زندگی انسانها ی دوران مختلف تاریخ و محیط جغرافیائی نوشته شده است که در مقابل ما و سرنوشت های ما قرار گرفته اند وچون عمر ما برای  اندوختن همه تجارب کافی نیست و همه ی تجربه اندوزی ها از تحمل ما خارج است وبنوعی هزینه های آن فرا تر از توان مادی ومعنوی ماست لذا با از عصاره  تجربیات دیگر ان آموخت .
تجارب ما درسهایی  ارزشمندند  که ممکن است بعد از مدتی متوجه شویم، که آن را بکار نگرفته ایم  ویکی از مواضع غفلت  مان را آشکار کرده ایم...  شناخت تجارب، برای کشف واقعیت جالب  درون خودمان، و لذت بردن از ویژگی های اختصاصی ما ن  که با ایده ها و پیشنهاد و اقدامات سازنده و مثبت ما سازگار است. روشی کاملاً ساده و کم هزینه است که می توان به ذهن سپرد یا دردفتری یاداشتش کرد. که هردو احتیاج به نگه داری و یادآوری وارتقاء دارند.
می گویند :   "سگ " نیوتن باعث شد تا قسمتی از دست نوشته‌های نیوتن بسوزد و ثمره‌ی کار چندین ماهه‌اش  ازبین  برود، او با خونسردی‌ می گفت : تو چه می دانی که با این اشتباهت با من چه کرده‌ای؟! دیوید بروستر" بیوگرافی نگار سرگذشت نیوتن می‌نویسد : که این اتفاق ناگوار روی فعالیت‌ها و  روان نیوتن تاثیر عمیقی گذاشت.بطوریکه  وی  تا چند ماه شدیداً افسرده شد و حدودیک سال دیگر طول کشید تا  بتواند نظریاتش در مورد نیروی جاذبه ،بازنویسی کند. خواندن کتاب به دلیل  توضیح  یک زندگی فعال ومصاحبت با افراد خبره برای تشریح یک سرگذشت آموزنده"  که اولی بعنوان منابع دست دوم در تزئین تاقچه ها و ردیف قفسه ها خاک می خورد و  دومی بعنوان منبع دست اول ناشناخته در فرسایش گردوغبار روزگار بفراموشی سپرده می شود. و گوگل و اینترنت و شبکه اجتماعی بعنوان سرگرمی اعتیاد آور  از ما انسانی قشری وسطحی نگر می سازد تا با قیافه ی حق بجانب و واکس زده ادعای ادراک بی نهایت کنیم...با کم وزیادشان در زندگی ما جای پر وخالی شان پیداست.
زندگی حرکت کردن و راه رفتن است  وبه تعبیر دکتر شریعتی:  آنکس که راهی را اشتباه می رود بیشتر شانس بمقصد رسیدن دارد تا آنکه "راه رفتنش اشتباهی" است!
مطمئنا، اکثر ما به  یک زندگی بدون موانع  ورویایی می اندیشیم اما، همانطور که همه می دانند، زندگی  هیچکس نه در گشته و نه در حال حاضر و نه حتی آینده بدون نشیب و فراز نیست.ولی همیشه  تجاربی وجود دارند که  ما باید  از طرق مختلف آنها را احیاء کنیم تا زندگی هدفمند و ارزشمند ی داشته باشیمبنابراین جا دارد تجربیات مان کنار هم بچینیم تا  هرکدام مان دایرة المعارف  تجربه نامه ی چندجلدی داشته باشیم و نشاطی  تازه و سودمند را هر روز آغاز کنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *