چرا ۲۷ شهریور روز شعر و ادب فارسی

محمدعلی کی‌نژاد رئیس وقت شورای عالی انقلاب فرهنگی، ایران را فدای تبریز کرد:

محمدعلی کی‌نژاد (زاده ۱۳۲۹ در تبریز) دبیر سابق و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز است. وی پیش از این نیز سمت‌هایی نظیر استاندار و رئیس دانشگاه صنعتی سهند تبریز را برعهده داشته‌است. کی نژاد دارای مدرک دکترای محیط زیست و دانش‌آموختهٔ دانشگاه تبریز و دانشگاه پیر و ماری کوری فرانسه است. وی در حال حاضر رئیس هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی نیز است.
وظیفه تعیین مناسبت های تقویمی را یا مجلس شورای اسلامی و یا شورای انقلاب فرهنگی انجام می دهند. اما در سال 1381 که تعیین مناسبت های سال1382 بدست شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت محمد علی کی نژاد با یک شیطنت روز 27 شهریور که مصادف با روز میلاد شهریار شعر ادب پارسی محمدحسین بهجت تبریزی است را روز شعر و ادب فارسی قرار داد. اما چون این مصوبه با عنوان کلی منابت های تقویمی1382 مطرح گرید، هیچ یک از اعضا به این موضوع حساس نشدند و این شیطنت کی نژاد مورد تصویب شورای انقلاب فرهنگی قرار گرفت. اما و اگر های این تصمیم:
محمد حسین بهجت تبریزی با تخلص شهریار یکی از شاعران معاصر است که با وجود داشتن ید طولایی در شعر و ادب ولی صاحب سبک نبوده و از نظر ادبی مقلد به حساب می آید. که البته خود ایشان هم بر این امر واقف بوده و خود را مرید حافظ می دانسته و حتی عنوان شهریار را هم از دیوان حافظ برای خود انتخاب کرده، اگر هم او را شاعر مبدع بدانیم ابتکار او در اشعار ترکی آذربایجانیش جلوه گر بوده که به حق باید او را شهریار شعر و ادب آذربایجان ایران و شاه ادبیات ترکی آذربایجانی دانست.
در مقابل شاعرانی چون فردوسی، خیام، مولوی، عطار، سعدی، حافظ، خاقانی و... شهریار از نظر سبک گذاری یک شاگرد موفق هست، اما هر چقدر هم موفق باشد شاگرد شاگرد است. قطع به یقین حتی اگر خود او در زمان تصویب این مصوبه در قید حیات بود، این امر را شایسته نمی دانست. آیا بهتر نبود برای گرامی داشت او این روز را به استاد او یعنی حافظ می دادیم؟ یا این که به پدر شعر فارسی رودکی؟ اگرچه بعد ها از سوی ارگان های دیگر برای منزلت دادن به ادب فارسی روز پاسداشت شعر و ادب فارسی را زادروز فردوسی قراردادند. ولی گاهی اوقات نگاه های سطحی و غیر تخصصی کار دست آدم می دهد.
مصوبه 505 شورای انقلاب فرهنگی سال 1381 اگرچه به طور رسمی روز ادب فارسی را زادروز شهریار ندانست ولی محتوای مصوبه فریاد گوی این امر بود.
مصوب ۵۰۵  جلسه مورخ ۱۳۸۱-۰۷-۱۶  شورای عالی انقلاب فرهنگی
شماره ابلاغ :
۳۱۳۸/دش
تاریخ ابلاغ :
۱۳۸۱-۰۸-۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *