حسین(ع)، برترین معیار حقّ

حسین(ع)، برترین معیار حقّ

تهران- ایرنا- «عاشورا» عظیم‌ترین و گسترده‌ترین نماد حق و «حسین‌بن‌علی(ع)»، استوارترین میزان«حق» است. هر کجا حقّی پایمال شد،‌ جانها افسرده، طبیعت کدر و عرصه‌ها و هامون‌ها تاریک می‌شود؛ چراکه حق به مثابه یک واحد سیّال،‌ در انسان و طبیعت جاری است.

روزنامه اطلاعات در یادداشتی به قلم سید محمد اصغری نوشت: اگر حقی در قلمروی پایمال شد، انسان و طبیعت می‌پژمرد و فقط یک تن یا یک گروه صدمه نمی‌بیند، بلکه جنایت به اعماق تاریخ و روح زمان سرایت می‌کند و «حق» در سرشت همه اشیاء و اعیان مصدوم می‌‌شود و سرسبزی و رشد و نشاط از تکاپو فرو می‌ماند و روح‌های آزاد به بردگی کشیده می‌شوند.

زنده‌یاد «حسینعلی راشد» در یکی از سخنرانی‌های خود بر واقعیت یادشده تأکید کرده و گروه‌های انسانی را با توجه به ترازوی «حق» بر سه دسته تقسیم می‌کند:

دسته اوّل، افراد و عناصری که حرص و فزون‌خواهی و شهوت در وجود آنها به سر حدّ جنون رسیده و ذاتاً یا دست‌کم بنا به علل و عواملی منحرف‌اند و برای کامیابی خود هر حقّی را پایمال می‌کنند. غافل از آنکه اگر حق محترم نماند خود آنها هم ضرر می‌کنند.1

دسته دیگرکه اکثریت دارند، نان به نرخ روزخور و متوسّط‌اند،‌ هرچه رایج شد همان می‌کنند و به همان راه می‌روند.

دسته سوّم اندک‌اند؛ گروهی که همواره خواهان حق‌اند، می‌خواهند حق را زنده و قانون و عدالت را حاکم و از رواج باطل پیشگیری کنند؛ این دسته سوّم درجاتی دارند و در فداکاری برای مقصود متفاوت‌اند:

ـ برخی پیروزی حق را فقط آرزو می‌کنند!
ـ پاره‌ای دیگر علاوه بر آرزوی قلبی، خود نیز مطیع حق‌اند و گاه از منافع خویش هم چشم می‌پوشند.
ـ اما گاه قهرمانانی پا به عرصة تاریخ می‌گذارند که برای درهم‌ شکستن باطل و احیای حق قیام می‌کنند و با ستمگران به مبارزه بر می‌خیزند و از هیچگونه فداکاری در راه هدف دریغ نمی‌کنند. این گروه آخر قهرمانانی هستند که حس حق‌جویی و مناعت ذاتی و امتناع از پذیرش ستم در آنان بسیار نیرومند است. به برکت وجود این دلاوران است که «حق» همیشه پایدار می‌ماند و جولان «باطل» بی‌فروغ و کمرنگ میشود. مرحوم راشد اضافه می‌کند:

«اینها حقانیت حق و بطلان باطل را روشن می‌کنند… و نمی‌گذارند باطل در شکل و شمایل حق جلوه‌گر شود. اینان در هر جامعه‌ای باشند،‌ نسبت به تمامی بشر خدمتگزار و فداکارند، زیرا حق در جهان یکی است.»

ابن ابی‌الحدید، شارح نامدار نهج‌البلاغه، حسین بن علی (ع) را سرور تمامی قهرمانانی می‌داند که دارای حس امتناع و شرافت و آزادگی هستند. کسانی که جوانمردی و اهمیت به بشر آموختند… آنگاه می‌نویسد:

«… فانف من الذل، و قال: الا و ان الدعی بن الدعی قدر کزنی بین السله و الذله، وهیهات منا الذله»!

می‌گوید: به حسین بن علی و یارانش پیشنهاد امان شد، نپذیرفتند و زیر بار ذلت نرفتند و گفتند: آگاه باشید که فرومایه فرزند فرومایه، مرا میان تسلیم‌شدن و مرگ مخیر ساخته است،‌ و چه دور است از ساحت من پذیرش پستی و ذلت.

این آزادگی و حق‌طلبی امام (ع)، یارانی پرورد که هر یک در جایگاه خود «امت»‌ی و ستاره‌ای بودند. شمشیر زنان عاقل و عارفی که هر چند در پیشگاه عظمت و بی کرانگی حسین‌(ع)، درخششی نداشتند، اما هر کدام دریایی از شرف و شجاعت بودند. هفتاد و دو تنی که گویی هفتاد و دو لشگرند، زیرا که از همه تعلقات رسته و به «حق» یعنی به حسین‌(ع) پیوسته بودند. ابن اثیر می‌نویسد:

«عمرو بن حجاج فریاد زد: آیا می‌دانید با چه کسانی می‌جنگید؟ اینها یکه‌‌سواران شهرند. قهرمانانی که مرگ را به چیزی نمی‌گیرند و …»! به همین دلیل بود که عمربن سعدجنگ تن به تن را تعطیل کرد و فرمان حمله سراسری داد. با اینهمه آن هفتاد و دو دلاور، رویاروی هزاران شمشیر عریان ایستادند، تا هیولای ترس و خود باختگی و حیرت را در جلو چشمان بهت‌زده فرماندهان بنی‌امیه به زنجیر کشند. اینهمه فقط یک واقعیت روان شناختی نیست، بلکه یک واقعیت تاریخی است. ابن ابی‌الحدید می‌نویسد:

«سال‌ها پس از واقعه عاشورا از مردی که در سپاه پسر سعد بود پرسیدند: این چه ننگی بود که بر خود خریدید؟ چرا پسر پیامبر(ص) و یاران او را آن‌چنان نامردانه به خاک و خون کشیدید؟ گفت: ساکت باش. گروهی رودرروی ما ایستادند،‌ دست‌ها بر قبضه شمشیر، گام‌ها استوار،‌ نه امان می‌پذیرفتند و نه فریفته مال بودند. جز دو راه پیش روی آنان نبود، کشتن و به دست گرفتن حکومت یا کشته شدن. ما جز آنچه کردیم چاره‌ای نداشتیم.»

تبس بر مسهر صیداوی یکی از همین قهرمانان است. مردی که به «حق» راه یافته و امام زمانش را به روشنی شناخته است. قیس را «بزرگ بنی الصیدا» می‌نامیدند. چابک‌‌سواری که سیصد فرسنگ (1800 کیلومتر) فاصله بین مکه و کوفه را بارها پیموده بود. برای رساندن نامه‌ای به مسلم‌ابن عقیل در منزل «حاجز» بار دیگر از امام(ع) جدا و در قادسیه دستگیر شد، بی‌خبر از شهادت مسلم و هانی بن‌ عروه! پس از دستگیری، در فرصتی نامه را ریز‌ریز و معدوم کرد. او را نزد ابن زیاد بردند.

عبیداله بن زیاد پرسید: نامه را چه کردی؟

قیس: پاره کردم.

عبیداله: چرا؟
قیس: برای آنکه تو ندانی در آن نامه چیست!
عبیداله: نامه برای که بود؟
قیس: به مردمانی که اسامی آنان را نمی‌شناسم!

عبیداله: اگر مرا از اسامی خبر نمی‌دهی به منبر برو و دروغگو پسر دروغگو را دشنام گوی، وگرنه بند از بندت جدا کنم. قیس این راه را برگزید و بر فراز منبر رفت و گفت: «مردم من فرستاده بهترین خلق خدا، حسین بن‌علی، پسر فاطمه دختر رسول خدا هستم. با هم بودیم، در حاجز بطن الرّمه از او جدا شدم. خود را به او برسانید، لعنت خدا بر زیاد و پسرش و سلام و صلوات حق بر امیرالمومنین علی(ع) باد.» (ابن اثیر، الکامل).

قیس را از فراز منبر به فراز قصر بردند؛ به مرتفع‌ترین نقطه قصر. قیس فرصتی دوباره یافت تا به جمع مبهوتی که در مسجد نبودند خبر دهد! اما این بار نه با کلمه که با تمام هستی‌اش و با شکل مردنش:

به جرم عشق توأم می‌کشند غوغایی است

تو نیز بر سر بام آی خوش تماشایی است»
----------------------------------------------
پی‌نویس:
1ـ «من ضاق علیه العدل فالجور علیه اضیق.» (نهج‌البلاغه شریف)

*منبع: روزنامه اطلاعات، 1397.6.25
**گروه اطلاع رسانی**9131

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *