چگونه علمی فکر کنیم ؟


                                 چگونه علمی فکر کنیم ؟
  ممکن است تصور کنید که تفکر علمی متفاوت از روش تفکری است که شما درطول زندگی روزمره و ابزارهای مرتبط با آن استفاده می کنید - اما درواقع دانشمندان  نیز وقتی حرکت می کنند  سری پر از پرسش ها ی متنوع  از جهانی در مقابل  خود می بینند، مرور می کنند. در واقع، بسیاری از جنبه های تفکر علمی دقیقا پسوندوپیشوندی مانند تفکر روزمره شما دارند.
-   گاهی پیش آمده که شما ناگهان  وقوع امری را دیده اید و سعی کردید بدانید که چگونه اتفاق افتاده است؟ شاید   یک شعبده باز را دیده اید که  با کمک دستیارش،  خود را  پس از ورود به یک جعبه ناپدید می کند ودرآن هنگام  این سوال پیش آمده که  چرا تردستی یک ترفند محرمانه باید باقی بماند؟ ....
- آیا در مورداثبات یک موضوع  بدنبال شواهد بیشتری بوده اید (به عنوان مثال با دنبال کردن یک قسمت دقیق از یک وسیله ی کاری)؟
- آیا تا به حال یک تفسیر جدید از رمز و راز  معمائی خاص را بدست  آورده اید؟ شاید  چگونگی یک ترفندکه از یک آینه برای نشان دادن یک تصویری از یک فرد در یک دیوار خالی استفاده می کنندرا بررسی کرده باشید.
   ممکن است ااین مثال ها به نظر ساده  برسند، اما در حقیقت، آنها عادتهای علمی ذهن را در شرایط روزمره به شمار می رو ند. دانشمندان از این روش تفکر برای تحقیق و بررسی موضوعاتشان استفاده می کنند. چه "رفتار انسانی" یا حرکت ستاره های نوترونی !
و شما می توانید از ابزارهای مشابه در زندگی خود استفاده کنید.
 آیا متوجه شده اید  که چگونه کبوتران  نامه بر مقصد خود را پیدا می کرده اند؟ یا چگونه زنبورعسل راه خود را به  کندویشان گم نمی کنند؟ یا آیا رنگین کمان واقعاً نیم دیراه است یا دایره کامل رنگی؟
•در ادامه تحقیقات آنچه در حال حاضر نمی دانید  علل آن را متوجه  خواهید شد .  ... برای مثال: شکست نور و  کسری درجه ی زاویه دید ،با عث می شود تا ما دایره رنگی کامل در شکل رنگین کمان ببینیم و آن را بصورتی سطحی، نیم دایره تعبیر کنیم...  .
•  مجازید شک کنید "اما شک ویقین نباید جای یکدیگر قرار بگیرند " ... شما شنیده اید که زنبور عسل از خورشید برای حرکت و جهت یابی استفاده می کنند، آیا منطقی به نظر می رسد؟ آنها در روزهای ابری چه کار می کنند؟سعی کنید افکار  اولیه ی خود را رد کنید دایره ی ذهنی خود را توسعه دهید وتلاش کنید دراین زمینه کم نظیر باشید.و درجستجوی تعابیر متفاوتی باشید
• خلاقانه فکر کنید سعی کنید توضیحات جایگزین وبدیل را از آنچه متوجه شده اید، بیابید. زنبورها همچنین ممکن است از نقاط اصلی مرجع خود از محیط اطراف خود برای بازگشت به کندو استفاده کنند. آنها ممکن است از میدان مغناطیسی زمین نیز استفاده کنند، شاید تاثیر استشمام و بو   هم قابل بررسی باشد  و شاید از انواع روش های ناوبری و شناور  ونهایتاً  تر کیبی استفاده کنند.
در یا فتن پاسخ   به سوالات اساسی، شما با برخی از این استراتژی ها ممکن است تا پایان  ماجرا کلنجار باشید . دست آخر، شما مقدار زیادی آموخته اید اما شاید هنوز هیچ پاسخ جامعی ندارید. و اگر این موردبرایتان پیش بیاید ،جای تبریک گفتن دارد - زیرا شما واقعاً به مانند یک دانشمند فکر می کنید! تحقیقات علمی، مانند اکتشافات خودشماست، اغلب ما را به جهات غیر منتظره هدایت می کند و از پایانی سیستماتیک جلوگیری می کند.
 در هر حال، این شیوه های تفکر، جهان را در اطراف ما روشن می سازد که همیشه مفید و جذاب است، و نشان دهنده عملکرد درونی ذهن ما در تجارب روزانه است. این که  آن روش را درحال قدم زدن در باغچه ویا یک پارک و... ، یا یک شب ماه مهتابی، و یا درهنگام شستن   لباس و یا کار اداری یا آموزشی بدست آمده است... تفاوتی نمی کند. مهم این است که شما به سبک روش تفکر علمی دست یافته اید.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *